Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2023-09-19 09:34:53
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik
Dziecko z przedszkola lub szkoły mogą odbierać rodzice, opiekunowie, starsze rodzeństwo, babcia lub dziadek albo ciocie. Kwestia bezpieczeństwa jest jednak, aby placówka i rodzice zadbali o odpowiednie upoważnienie do odbioru dziecka. Jak je napisać i co musi zawierać?
Pierwszą i najważniejszą kwestią jest zawarcie danych identyfikacyjnych dziecka oraz osoby upoważnionej do jego odbioru. W upoważnieniu należy podać imię i nazwisko dziecka, jego datę urodzenia, oraz imię i nazwisko osoby upoważnionej do odbioru. Te informacje są niezbędne, aby personel placówki mógł jednoznacznie zidentyfikować zarówno dziecko, jak i osobę upoważnioną. Warto również napisać do której klasy lub grupy chodzi dziecko.
Koniecznością jest wpisanie w upoważnieniu dokładnych danych osoby odbierającej – z numerem dowodu osobistego lub numerem PESEL. Tak, aby pracownik placówki mógł sprawdzić i potwierdzić tożsamość danej osoby. Dla dodatkowego zabezpieczenia, zaleca się dołączenie fotokopii dowodu tożsamości osoby upoważnionej do odbioru dziecka. To umożliwi personelowi placówki porównanie podpisu na upoważnieniu z podpisem na dowodzie tożsamości, co zwiększa bezpieczeństwo dziecka.
Ważnym elementem upoważnienia jest podanie numeru kontaktowego osoby upoważnionej. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niejasności lub konieczność skontaktowania się z osobą upoważnioną w nagłych przypadkach, numer kontaktowy stanie się niezwykle pomocny. Napiszmy raz jeszcze również numery kontaktowe do rodziców/opiekunów prawnych, gdyby pracownik miał wątpliwości.
Upoważnienie musi zawierać datę oraz podpis osoby upoważnionej. Data jest ważna, aby określić ważność upoważnienia, natomiast podpis jest potwierdzeniem zgody na odbiór dziecka. Zwróćmy także uwagę, czy wypisujemy dla danej osoby upoważnienie do odbioru dziecka jednorazowo – wówczas należy to zaznaczyć na dokumencie, wraz z konkretną datą. Czy jest to upoważnienie na przykład na cały rok szkolny.
Upoważnienia powinny być napisane w jasny i zrozumiały sposób. Wiele placówek edukacyjnych udostępnia standardowe formularze upoważnień, co ułatwia rodzicom lub opiekunom przygotowanie dokumentu. Ujednolicone formularze mogą również ułatwić pracę personelowi.
Upoważnienie do odbioru dziecka ma kilka kluczowych funkcji:
Warto również pamiętać, że upoważnienie może mieć różne formy w zależności od przepisów i polityki danej placówki. Przestrzeganie tych wytycznych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa dziecka oraz sprawnego funkcjonowania placówki.
CZYTAJ TEŻ >> Zasięłk rodzinny 2023: kiedy składać? Jaka kwota?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
ruda2606 2023.09.22 15:15
Nawet partner, musi mieć upoważnienie jak nie jest ojcem dziecka u nas w tym przypadku :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.